Bikefitting

20150413_133356      Systematyczna jazda na rowerze to nasz sposób na spędzanie wolnego czasu, zachowanie właściwej sylwetki, sprawności ciała, pogody ducha i ogólnego zdrowia. Aby ta jazda stała się jeszcze bardziej przyjemna, satysfakcjonująca i efektywna, ja wraz ze Stefanem Wójcikiem – inspiratorem powyższego przedsięwzięcia, udaliśmy się do wiodącej w Polsce firmy wykonującej badania bikefittingowe, w której w towarzystwie niezwykle kompete- ntnych, miłych i działających z pasją osób spędziliśmy cały dzień na powyższych badaniach, regulacji ustawień rowerów oraz ich przeglądzie. 

Bikefitting to mające na uwadze indywidualne uwarunkowania anatomiczne każdego człowieka, dopasowanie wybranego roweru do konkretnej osoby. Bikefitting pozwala na osiągnięcie wygodnej, wydajnej, silnej i aerodynamicznej pozycji na rowerze.

Nasza wizyta rozpoczęła się od rozmowy z dyplomowanym fizjoterapeutą, Panem Jarosławem Dymkiem oraz wypełnienia stosownej ankiety, które miały na celu stwierdzenie stanu naszego zdrowia pod kątem jazdy na rowerze oraz oczekiwań i celów jakie stawiamy sobie w związku z tą pasją. Następnie Pan Jarek przeprowadził badanie fizjoterapeutyczne, podczas którego oceniając elastyczność oraz budowę anatomiczną naszego ciała, stwierdził jakie posiadamy możliwości i mankamenty motoryczne. Jednocześnie opracował i zalecił do stosowania zestawy ćwiczeń, które mają na celu poprawę ww. możliwości.
Następnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń, testów, czujników itp. zaczęło się precyzyjne i żmudne ustalanie:
a) potrzebnych wkładek do butów rowerowych,
b) ustawienia zamocowania bloków SPD przy butach,
c) określenie rozstawu zakończeń kości kulszowych celem dopasowania rozmiaru siodełka,
d) za pomocą specjalistycznego programu komputerowego analizującego podczas próby dynamicznej obraz z dwóch kamer, szeregu ustawień części rowerowych a zwłaszcza:
– ustawienia w dwóch płaszczyznach oraz kąta pochylenia siodełka w rowerze,
– ustalenie pochylenia i wysokości kierownicy, klamkomanetek oraz długości i kąta nachylenia mostka,
e) prawidłowej pozycji na rowerze, kadencji i pedałowania.
Na koniec dokonano elektronicznego zapisu ustawień wszystkich parametrów przy rowerze oraz pozycji rowerzysty.
Dopełnieniem całości był wykonany przez serwisantów Pana Pawła i Pana Kubę, dokładny przegląd naszych rowerów, wymiana zużytych części oraz kompletna ich regulacja.
Z czystym sumieniem możemy polecić Bikefitting wykonany przez firmę VELOART             z Krakowa. Poniesione koszty są niewspółmierne do uzyskanych efektów oraz zabezpieczenia się przed przykrymi kontuzjami związanymi z niewłaściwą sylwetką           oraz wadliwymi ustawieniami roweru.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostki, Galeria, Sprzęt rowerowy i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply