Świat kolarski w szoku, Chris Froome na dopingu?

Jestem przygnębiony. Jak można być tak głupim. Brak słów. Nic już nie napiszę.

A JEDNAK.

Chris Froome, jeden z najlepszych kolarzy w ostatnich latach, może stracić zwycięstwo w ostatnim wyścigu Vuelta a Espana. Brytyjczyk został na tej imprezie poddany badaniom i okazało się, że w jego organizmie stwierdzono znacznie podwyższony poziom salbutamolu, który jest lekiem na astmę.
Dozwolony poziom tego specyfiku w organizmie wynosi 1000 nanogramów na mililitr, a tymczasem u 32-latka stwierdzono w moczu dwukrotnie większe stężenie. W związku z sytuacją komunikat wydała Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI). Czytamy w nim, że u Froome’a stwierdzono pozytywny wynik testu i w jego organizmie stwierdzono salbutamol o stężeniu wyższym niż 1000 nanogramów na mililitr.

„Analiza próbki B potwierdziła wynik próbki B, a postępowanie jest prowadzone zgodnie z przepisami UCI (…) Zgodnie z artykułem 7.9.1. przepisów antydopingowych UCI obecność określonej substancji, takiej jak salbutamol, nie powoduje nałożenia obowiązkowego zawieszenia” – czytamy w komunikacie UCI.

Froome musi teraz udowodnić, że stosował ten lek w celach terapeutycznych i tak pracują jego prawnicy, a także prawnicy Team Sky. Takie stężenie wskazuje jednak na to, że kolarz stosował ten specyfik raczej celowo.

– Wiadomo, że cierpię na astmę i używam inhalatora. Wszystko oczywiście w dopuszczalnych normach. Zdaję sobie sprawę z tego, że będę poddawany testom każdego dnia, w którym zakładam koszulkę lidera. Na Vuelta a Espana stan mojego zdrowia jednak się pogorszył. Poszedłem więc do lekarza, który zalecił zwiększyć dawkę salbutamolu – tłumaczył Froome w rozmowie z „The Guardian”. Jeżeli Brytyjczyk się nie obroni, to wówczas grozi odebranie zwycięstwa we Vuelta a Espana. Fromme może też zostać zdyskwalifikowany, co spowodowałoby, że nie wystąpiłby w przyszłym roku w Giro d’Italia i Tour de France. W 2007 roku na stosowaniu salbutamolu został przyłapany Włoch Alessandro Petacchi i wówczas został ukarany on 12-miesięczną dyskwalifikacją.

Froome został we wrześniu pierwszym Brytyjczykiem, który wygrał Vuelta a Espana. Został też pierwszym kolarzem od 1978 roku, który wygrał w jednym roku Vuelta a Espana i Tour de France. Kilka tygodni później Brytyjczyk został brązowym medalistą mistrzostw świata w jeździe indywidualnej na czas. W swojej karierze 32-latek czterokrotnie wygrywał Wielką Pętlę. Ma też na koncie dwa brązowe medal igrzysk olimpijskich w jeździe na czas.

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply