Rajd Rowerowy do Komańczy w dzień beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego

12 września 2021 r. odbyły się uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym dniu członkowie Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów wraz z grupą Przyjaciół postanowili uczcić pamięć Wielkiego Polaka, patrioty i autorytetu moralnego wyprawą rowerową z Krosna do Klasztoru Sióstr Nazaretanek w Komańczy.

W Komańczy, w Klasztorze Sióstr Nazaretanek, Prymas Tysiąclecia był więziony przez komunistyczne władze przez rok (27 października 1955 r. – 28 października 1956 r.) i było to ostatnie miejsce jego internowania.

Historię pobytu kardynała w klasztorze przedstawiła siostra Magdalena.

„Czas internowania nie tylko w Komańczy to lata ofiary, cierpienia i odosobnienia. Był to także czas, kiedy z modlitwy i medytacji powstały dzieła wyjątkowe np.: „List do moich kapłanów”, a przede wszystkim „Śluby Narodu” i program „Wielkiej Nowenny” przed Tysiącleciem Chrztu Polski” – słyszymy z ust siostry Magdaleny.

Serdeczne podziękowania kieruję do sióstr Nazaretanek, w szczególności do siostry Magdaleny, za wyczerpującą pogadankę o historii pobytu kardynała w tutejszym klasztorze i możliwość zwiedzania Izby Pamięci.

W drodze powrotnej z Komańczy do Krosna był czas na integrację, rozmowy i plany na przyszłości w Ekoagroturystycznym gospodarstwie „Przedbieszczady” przy ”zbójnickich ręcznie lepionych pierogach z Wisłoka Wielkiego na pikantno”.

Przejechaliśmy ponad 130 km w hołdzie Wielkiemu Polakowi, błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

tekst: Bogdan Zubek
link do filmu autorstwa Bogdana Zubka:
https://www.relive.cc/view/vevW2z4zyGq

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply