I Maraton Pamięci Stanisława Nahajowskiego

101_6691          Realizując Harmonogram Przedsięwzięć KTC Krosno na rok 2015, zawodnicy czy jak kto woli członkowie Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów korzystając z idealnej pogody „rowerowej” wzięli udział w „I Maratonie Pamięci Stanisława Nahajowskiego”.
W dniu 09.05.2015 r. o godzinie 8.00 spod Hali Sportowej            w Krośnie wyruszyło na ponad 200 km trasę 8 rowerów wioząc 9 zawodników a to tylko dlatego, że dwóch jechało na jednym rowerze i nawet dali sobie z tym problemem radę. Wspomnianych dwóch zawodników rotacyjnie zmieniało się za kierownicą samochodu technicznego.

Trasa wiodła przez Haczów, Besko, Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne. Po przybyciu do Ustrzyk bezpośrednio udaliśmy się na miejsce wiecznego spoczynku Śp. Stanisława Nahajowskiego, gdzie dołączyły do nas: małżonka Stanisława, Pani Stanisława Nahajowska oraz Jego córka Pani Ewa Nahajowska. Na miejscu wspólnie odmówiliśmy stosowną do tej okoliczności modlitwę, zostały złożone kwiaty i zapalone światełko pamięci powszechnie szanowanego drogiego kolegi i przyjaciela Stasia – Prezesa Podkarpackiego Związku Narciarskiego, wielokrotnego uczestnika i organizatora wyścigów kolarskich MASTERS, tak w kraju jak i za granicą.
Po wizycie na cmentarzu zostaliśmy zaproszeni przez obydwie Panie do zwiedzenia Izby Pamięci po Mężu i Ojcu w jego domu rodzinnym. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci i ugoszczeni. Córka Stanisława, Pani Ewa omówiła i pokazała nam najcenniejsze trofea Ojca i pamiątki z nim związane. Gablota zajmująca niemal całą ścianę wyglądała imponująco, dziesiątki pucharów, medali, dyplomów a nawet kryształowa kula w biegach narciarskich i najważniejszy Złoty Krzyż Zasługi świadczące o tym jak nieprzeciętnym i zasłużonym człowiekiem był Stanisław. Wymieniając najważniejsze z jego osiągnięć należy wspomnieć iż był wielokrotnym mistrzem Polski MASTERS w kolarstwie szosowym w swojej grupie wiekowej jak i kolarskim mistrzem świata mistrzostw organizowanych rok rocznie w Alpach Austriackich. Wielokrotnym uczestnikiem Biegu Wazów oraz jednym z nielicznych zawodników, który wziął udział w corocznych Biegach Piastów nieprzerwanie od ich powstania.
Po poczęstunku i wspomnieniach związanych ze Stanisławem wyruszyliśmy w drogę powrotną docierając bezpiecznie do domów. Dystans maratonu wyniósł 202 km. Dziękuję uczestnikom za dyscyplinę i sprawne pokonanie trasy.
Stefan Wójcik.

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do I Maraton Pamięci Stanisława Nahajowskiego

  1. Jechałem z kolegami, brałem udział w tych wzniosłych chwilach nie będąc do końca świadomy w jak pięknym przedsięwzięciu dane mi było uczestniczyć. Pozdrawiam.

Leave a Reply