Rok I. Łukasiewicza – rajd rowerowy Krosno – Bóbrka – Gorlice – Krosno

Rok 2022 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Ignacego Łukasiewicza w związku 200. rocznicą urodzin twórcy światowego przemysłu naftowego. Ignacy Łukasiewicz to polski założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej, wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie. Urodził się i umarł na Podkarpaciu, ale działał prężnie w Gorlicach, gdzie przeprowadzał doświadczenia z naftą.

Tutaj w 1854 r. na jednym ze skrzyżowań (obecnie ul. Kościuszki i Węgierska) została zapalona przez rajców miejskich pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa skonstruowana właśnie przez Ignacego Łukasiewicza. I właśnie to miejsce stało się celem rajdu rowerowego członków Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów.

Po drodze godnym polecenia i odwiedzenia był pomnik I. Łukasiewicza w Krośnie, monument poświęcony Jego pamięci wzniesiony w roku 1932. Stoi on na Placu Konstytucji 3 Maja.

Wartym uwagi jest również grób Ignacego Łukasiewicza na cmentarzu parafialnym w Zręcinie,

a także Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza – otwarte w 1854 roku z nadal działającą kopalnią ropy naftowej w Bóbrce.

Galeria zdjęć:

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply