IV RAJD HDK Z KRYSTIANEM HERBĄ

Tegoroczny Rekreacyjny Rajd Rowerowy Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego zgromadził 10 września na krośnieńskim rynku ponad 100 uczestników, a oprócz tego wiele osób dopingujących rowerzystów na starcie. Dodatkowym magnesem dla publiczności był występ Krystiana Herby – znanego akrobaty rowerowego i rekordzisty Guinnessa.

Organizatorami rajdu byli: Wójt Gminy Wojaszówka, Prezydent Miasta Krosna, Prezes Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów, Prezes Polskiego Czerwonego Krzyża w Krośnie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Dzięki uprzejmości zarządców Zamku Kamieniec – Andrzeja Kołdera oraz Wojciecha Kołdera metę rajdu zorganizowano na dziedzińcu zamkowym.

Wśród cyklistów znaleźli się krwiodawcy i dawcy szpiku kostnego z całymi rodzinami oraz wielu sympatyków idei krwiolecznictwa. Peleton poprowadzili członkowie Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów, a funkcję komandora rajdu jak co roku objął Prezes KTC Stefan Wójcik. Zanim zadźwięczał gwizdek komandora uczestnicy mogli podziwiać występ Krystiana Herby i jego niesamowite umiejętności akrobacji rowerowych, wśród których znalazły się skoki przez przeszkody i akrobacje z jednym kołem. Organizatorów na rynku odwiedził także Conrado Moreno, który poparł pomysł organizacji rekreacyjnego rajdu promującego krwiolecznictwo.

Wyznaczona w tym roku trasa rajdu mierzyła 23 km i prowadziła z Krosna przez Odrzykoń i Bratkówkę do Wojkówki. Tam uczestników powitał i przyjął sołtys wsi Antoni Węgrzyniak. Po krótkiej chwili wytchnienia w cieniu drzew parku nad Wisłokiem peleton wyruszył w dalszą drogę. Trasa wiodła ponownie przez Bratkówkę do Odrzykonia gdzie zlokalizowano metę.

Organizatorzy są bardzo zadowoleni z przejazdu i pozytywnej atmosfery towarzyszącej peletonowi. Na mecie rajdu – w ruinach Zamku Kamieniec – podziękowali uczestnikom za udział i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a przede wszystkim za pozytywne nastawienie i hart ducha, którego wymagała tegoroczna trasa. Stromy podjazd pod wzgórze zamkowe i palące słońce nie powstrzymało nikogo, a dziedziniec zamkowy przyniósł chłodne ukojenie zmęczonym rowerzystom. Uwieńczeniem rajdu było wspólne zdjęcie na tarasie zamkowym oraz wspólne pieczenie kiełbasek na przygotowanym przez organizatorów ognisku.

Rajd połączony był z akcją rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego dla fundacji DKMS, która prowadzi w tym zakresie największą bazę danych na świecie, skupiającą ponad 6,3 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych. Akcję przeprowadzono przed startem rajdu w pomieszczeniach Rektoratu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. Za udostępnienie pomieszczeń serdeczne podziękowania kierujemy do Kanclerza Franciszka Tereszkiewicza. Dziękujemy także wolontariuszkom – studentkom kierunku pielęgniarstwa PWSZ, a szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w tym dniu zarejestrowali się jako potencjalni dawcy przez co wyrazili gotowość ratowania życia.

Powtarzały się opinie, że trasa tegorocznego rajdu była najtrudniejszą od czasu pierwszej jego edycji, ale zmęczenie wynagradzały widoki i urok miejsca, w którym zaplanowano metę. Pomysłodawcą trasy był wójt Sławomir Stefański. Współorganizatorzy próbowali odwieźć go od pomysłu na tak wymagającą trasę, lecz wójt wierzył w siłę i hart ducha ludzi zaangażowanych w ruch krwiodawstwa.

W czasie kiedy organizatorzy dziękowali uczestnikom za wspólny rajd do zamku dotarł, a właściwie dobiegł Krystian Herba. Wykorzystał wizytę w Krośnie jako okazję do treningu, a Zamek Kamieniec wspominał jako miejsce gdzie kręcił film promujący województwo podkarpackie. Wyraził uznanie zarówno dla uczestników rajdu jak i organizatorów tak pozytywnego wydarzenia.

Organizowany corocznie rajd to jeden z elementów działalności prowadzonej na rzecz promocji krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Nawiązuje do letniej akcji pod nazwą „Samorządowcy na ratunek życiu”, zainicjowanej przez wójta Sławomira Stefańskiego, w ramach której na terenie całego województwa organizowane są zbiórki krwi poza stałymi miejscami poboru.

Dziękujemy za tak wspaniałą postawę uczestników, za zaangażowanie organizatorów i wszystkich, którzy przyczynili się do stworzenia pozytywnej atmosfery towarzyszącej podczas IV Rekreacyjnego Rajdu Rowerowego Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply