III Rajd Balinta Balassiego przeszedł do historii.

User comments

User comments

Kontynuując piękną inicjatywę i przychylny klimat Kanclerza PWSZ w Krośnie Pana Franciszka Tereszkiewicza, Rajd śladami Balinta Balassiego wchodzi na stałe do tradycji rowerowych rajdów Krośnieńskiego Towarzystwa Cyklistów mających na celu uczczenie pamięci tego węgierskiego poety.

W niedzielę 23-08-2015 o godzinie 10.00 wystartowaliśmy z krośnieńskiego rynku tym razem do Nowego Żmigrodu gdzie na budynku Liceum Ogólnokształcącego znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pamięci Balinta Balassiego. Na miejscu oczekiwali na nas i bardzo serdecznie przywitali: Wójt Gminy w Nowym Żmigrodzie Pan Grzegorz Bara, Dyrektorka miejscowego L.O. Pani Alicja Wiśniewska, goszcząca w Nowym Żmigrodzie delegacja węgierska z Burmistrzem miasta Putnok Panem Tamásem Barnabás na czele oraz miejscowi urzędnicy wraz z zastępcą Komendanta Policji w N. Żmigrodzie Panem Wiesławem Rogowskim. Po złożeniu wiązanek kwiatów oraz wieńca pod tablicą Balinta Balassiego a także wykonaniu pamiątkowych fotografii zostaliśmy przyjęci poczęstunkiem.

Przeprowadzone na miejscu krótkie rozmowy z włodarzami miasta a także przedstawicielem Republiki Węgierskiej potwierdziły potrzebę kontynuowania zainicjowanego przed kilku laty rajdu oraz dobry klimat do rozszerzania jego formuły. Po serdecznym pożegnaniu udaliśmy się w drogę powrotną do Krosna, gdzie na mecie wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe upominki z rąk Kanclerza PWSZ Krosno Pana Franciszka Tereszkiewicza. Rajd uważam za bardzo udany i owocny, tym bardziej , iż Pan Burmistrz miasta Putnok zaprosił nas do odwiedzenia w przyszłym roku miejsc związanych z życiem i działalnością Balinty Balassiego na Węgrzech, w tym miejscowości Esztergom. Oczywiście w formie rajdu rowerowego który odbędzie się w ostatnim tygodniu maja 2016 r.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za liczne przybycie, zdyscyplinowanie na trasie i miłą atmosferę.

Stefan Wójcik

11935022_1010126875688686_1437058826202130226_n

Ten wpis został opublikowany w kategorii KTC. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Leave a Reply