W dniach 20-23 sierpnia 2016 r. odbyła się IX Edycja Ultramaratonu Kolarskiego Bałtyk Bieszczady Tour, w którym uczestniczył członek KTC Krosno Mariusz Gałuszka. Do przejechania była trasa ze Świnoujścia do Ustrzyk Górnych, 1008 km non stop z limitem czasu przejazdu 70 godzin. Na trasie wyznaczono 15 Punktów Kontrolnych (PK oferujących wsparcie żywnościowe), w których należało potwierdzić swoją obecność. Zgłoszonych było ok. 280 kolarzy, którzy zostali podzieleni na grupy sześcioosobowe, startujące w odstępach pięciominutowych.
W przeddzień startu odbyła się rejestracja zawodników, wydawanie „pakietów startowych”, odprawa techniczna oraz start honorowy – przejazd ulicami Świnoujścia ok. 7 km.
Oto krótka relacja Mariusza: „Zbliża się 9:50, wraz z piątką kolarzy jestem gotowy do startu. Ostatni sygnał syreny promu Bielik i zaczęło się. Grupa, w której wystartowałem, szybko okazała się być bardzo mocną. Na trasie do pierwszego PK w Płotach (76 km) dogoniliśmy 2 grupy wcześniej startujące, średnia prędkość sięgała 35 km/godz. Po PK1 do naszej grupy dołącza kolarz z grupy wcześniej startującej. Daje się poznać jako mocny zawodnik. Szarpie tempo, a swą taktyką jazdy doprowadza do rozerwania naszej grupy. Na drugim PK w Drawsku Pomorskim (130 km) była możliwość dołączenia do innej grupy. Jest jeszcze gorzej, jedziemy jeszcze szybciej. Po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów zostaję i sam jadę do PK w Pile (227 km). Tam dołączam do innej grupy, w której jedzie Basia i Jurek. Dołącza do nas Arek i wspólnie jedziemy kolejne 2 PK. Między PK5 a PK6 Basia ma kryzys, słabnie. Mówi żebyśmy jechali dalej, a ona zostaje z Jurkiem, żeby trochę odpocząć. Minęła pierwsza nieprzespana noc. Stabilizacja następuje ok. 500 km, dołączam do trójki, z którą dojadę prawie do mety. PK Iłża (698 km), wszystko wydaje się być poukładane. Dłuższa przerwa ok. 2 godz. Posiłek, smarowanie łańcucha, pobranie potrzebnych rzeczy z „przepaku”, odświeżający prysznic i w drogę. Po kilku kilometrach Andrzej „łapie gumę”. Cała czwórka zatrzymuje się i solidarnie pomaga przy zmianie dętki. Po chwili jazdy zmienia się pogoda, nadciąga burza. Zaczyna padać tak intensywnie, że jedynym rozwiązaniem jest schowanie się na najbliższym przystanku autobusowym. Mija ponad pół godziny, deszcz trochę zelżał, trzeba próbować jechać. Jazda nie trwa jednak długo, bo nadciąga druga nawałnica i znów sytuację ratuje przystanek autobusowy. Mija kolejne pół godziny i w drogę. Jest mokro, ślisko, samochody bryzgają wodą i tak będzie już prawie do samej mety. Po drodze jeszcze dwie „gumy” Andrzeja, ja walczę z kryzysem z powodu braku snu, to już druga noc bez spania. Pomaga mocna kawa na PK Brzozów. Jeszcze PK Ustrzyki Dolne i do mety. Osiągam cel (PK Ustrzyki Górne) w czasie 49:35:11. Jest to podwójny sukces: przejeżdżam trasę w limicie czasu i łamię barierę 50 godzin, tak pożądaną przez wielu kolarzy. Zajmuję 51 miejsce w klasyfikacji generalnej na 231 sklasyfikowanych”.
Mariusz przejechał w pierwszej dobie ok. 600 km szukając odpowiedniej dla siebie grupy, druga doba to 400 km przy padającym deszczu.
A co byłoby gdyby Mariusz jechał od początku w odpowiedniej grupie, bez deszczu? A może byłoby lepiej gdyby jechał SOLO?
Składamy serdeczne podziękowania dla Wójta Gminy Krościenko Wyżne za wsparcie finansowe KTC Krosno, w tym również powyższego przedsięwzięcia.
Mariuszu! Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów KTC Krosno kocha Cię za ten wyczyn no i oczywiście jesteśmy dumni że jesteś w naszej grupie – Towarzystwie.
Gratulacje Mariusz 🙂
Gratuluję 🙂 i dzieki za współpracę na trasie
Gratulacje Witek i dzięki za wspólną jazdę.
Będziesz na wręczeniu strojów?
My się wybieramy
Kiedy i gdzie to będzie?
18 września w swinoujsciu 10 – 11 rano Chyba tam gdzie była odprawa
Fajnie byłoby się spotkać ale nie da rady
Dzięki za miłe słowa.
Dla nawiązania tak serdecznej przyjaźni było warto pocierpieć.
Gratuluję WAM jesteście wspaniali.
Serdecznie pozdrawiam